Ay Taşı Faydaları ve Özellikleri

Ay taşı özellikleri içerisinde hem duygusal açıdan dengeye ulaşmak hem de estetik açıdan hoş görünümlü bir takıya dönüştürebilmek bulunmaktadır. Moon Stone ya da toprak ana taşı olarak isimlendirilen yer altı madenlerinden biri olarak bilinmektedir. Çoğunlukla yarı şeffaf halde beyaz rengi üzerinde vardır ve bu şekilde çıkartılmaktadır. Ancak mavi ve turuncu renkleri de mevcuttur. Romalılar tarafından sıklıkla kullanılan değerli taşlardan biridir. Estetik bir yapıya sahip olduğu için mücevherat dahil olmak üzere pek çok alanda değerlendirilebilmektedir.

Ay Taşının Faydaları Nelerdir?

Ay taşının yararları, bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar ve deneyler sonucunda kanıtlanmıştır. Yaygın kullanılan taşlardan biri olarak insan sağlığına hem doğrudan hem de dolaylı olarak birçok faydası olduğu düşünülmektedir. Ay taşının bilinen olumlu etkilerinden bazıları ise şöyledir:

·Duygusal gerilimin azalmasını ve duyguların kabul edilip sindirilmesini sağlamaktadır.

·Östrojen hormonu dengesini sağladığı ve üreme sisteminin sağlığını koruduğu için özellikle hamile kalmak isteyen kadınlar için faydalı bir taştır.

·Daha kolay doğum yapılmasını sağladığı bilinen faydalarındandır.

·Menopoz dönemindeki kadınlar için yararlı bir taştır.

·Sinirli ve stresli döneminde olan kişiler, sakin kalmak amacı ile kullanabilmektedirler.

·Şefkat ve sempati duygularının daha yoğun hissedilmesini sağlamaktadır.

·Daha pozitif ve mutlu bir şekilde gündelik yaşama yoğunlaşabilmeyi mümkün kıldığı bilinmektedir.

·Yaydığı enerji sebebi ile migren ağrılarına iyi gelmektedir.

·Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır.

·Hücre yenilenmesine katkı sağladığı için yaşlanmaya karşı olumlu etkisinin olduğu düşünülmektedir.

·Bacak ve sırt ağrılarına, kramplara karşı hafifletici bir etkisi vardır.

·Böbrek hastalıkları olanların kullanması önerilen bir taştır.

·Sezgi ve iletişim konusunda kuvvetlenmeyi sağlamaktadır.

·Obeziteye karşı direnci arttırıcı bir özelliği bulunmaktadır.

·Lenf sistemi için olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir.

·Uykusuzluk üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinen ay taşı, aynı zamanda uyurgezerliği de önlemektedir.

·Beyin fonksiyonlarının daha etkin şekilde çalışabilmesine olanak sağlamaktadır.

·Toksinlerin vücuttan dışarı atılabilmesine imkan vermektedir.

Ay Taşının Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir?

Ay taşının önemli özellikleriarasında, kendine has bir mavi rengine sahip olması bulunmaktadır. Hassas bir yapıya sahip olan ay taşının sertliği 6-6.5 civarıdır. Takı olarak tercih edilen ay taşı, aynı zamanda dekoratif amaçlı da ev ortamında kullanılmaktadır. Etkisini en iyi şekilde gösterebilmesi için tene değmesi gerekmektedir. Ancak cepte de taşınsa, fayda gösteren bir taştır. Günlük ritmi dengeleme özelliği bulunan ay taşını temizlemek için güneşe tutmak yeterli olmaktadır. Kimyasal ürünler, su ve sabun; ay taşının temas etmemesi gereken ürünlerdendir.

Ay Taşının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Ay taşının orijinal olduğunu tespit etmek için ışığa yan tutulması gerekmektedir. Işığa yan tutulduğunda mor bir renk aldığı görülüyor ise; taş gerçektir. Doğal yapısında bulunan bir taş olduğu için içinin dışı ile uyumlu olduğu görülmelidir. Gerçek olmayan ay taşları çoğunlukla yeşile boyanmaktadırlar. Dolayısı ile ateşe tutulduklarında da boyaları akmaktadır. Ay taşını ateşe tutarak boyasının akıp akmadığına bakmak da gerçekliğini anlamak için kullanılabilecek yöntemlerden biridir.

Ay Taşı Nerelerden Çıkarılmaktadır?

Ay taşı bulunan yerler; Brezilya, Madagaskar, Amerika, Almanya, Hindistan, Meksika ve Tanzanya gibi ülkelerdir. Dünyanın bir çok bölgesinden çıkartılabilecek bir taş olan ay taşı; çıkartıldıktan sonra özel işlemlerden geçirilmektedir. Sonrasında da mücevherat olarak kullanılmaktadır.